Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania

5/5 - (2 votes)

Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. Gen. Jerzego Ziętka w Katowicach jest pierwszą niepaństwową szkołą wyższą w województwie śląskim. Od sierpnia 2000 r. posiada uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich, a od kwietnia 2003 roku uprawnienia do prowadzenia studiów inżynierskich. Założona została 12 maja 1993 r. przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, na podstawie decyzji Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 1993 r. nr DNS 0145/TBM/26/93.

Zajrzyj na stronę uczelni – swsz.katowice.pl

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach jest najstarszą instytucją oświaty zawodowej na Śląsku funkcjonującą od 1926 roku. W roku 2000 ZDZ jako pierwszy w Polsce otrzymał Certyfikat Jakości ISO 9001 w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego w systemie kursowym.

W marcu 2003 roku jako jedyna uczelnia na Śląsku otrzymała certyfikat jakości ISO 9001 : 2000 nadany przez PCBC i IQNet. Uczelnia posiada akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. Gen. Jerzego Ziętka powstała z potrzeby umożliwienia młodzieży naszego województwa uzyskania wyższego wykształcenia ekonomicznego, a także w oparciu o konkretne potrzeby społeczne regionu. Wzrosło bowiem gwałtownie zapotrzebowanie na dobrze wykształconych ekonomistów różnych specjalności. Przeobrażenia w naszej gospodarce, w tym także rozwój gospodarki rynkowej, stwarza ekonomistom, a zwłaszcza specjalistom z zakresu organizacji i zarządzania oraz marketingu szerokie pole działania.

Celem Uczelni jest kształcenie ludzi przedsiębiorczych, przyszłych menedżerów i specjalistów ds. zarządzania, umiejących inicjować działalność gospodarczą, tworzyć miejsca pracy dla siebie i innych. Cel ten Uczelnia realizuje dostosowując programy nauczania do potrzeb społeczno – gospodarczych regionu i wdrażając nowoczesne metody kształcenia. Daje szansę młodym, aktywnym i przedsiębiorczym ludziom zdobycia zawodu, stwarzającego możliwości zatrudnienia w dużych, średnich i własnych przedsiębiorstwach.

Pierwszym Rektorem Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania w Katowicach był dr Tadeusz Pałys powołany z dniem 1 października 1993 roku, a Prorektorem Uczelni w tym czasie był prof. dr hab. Joachim Meisner.

Dnia 17 października 1995 roku Rektorem Uczelni został prof. dr hab. Joachim Meisner.

Szkoła działa w oparciu o Statut, przyjęty przez Ministra Edukacji Narodowej decyzją z dnia 28 maja 1993r. nr DNS 3-0145/TBM/26/93, którego poprawioną i uzupełnioną wersję przyjął Minister Edukacji Narodowej decyzją z dnia 20 kwietnia 2001r. nr DSW- 2- 0145- 204/TBM/01. Zgodnie z przepisami Statutu organami kolegialnymi Uczelni są Senat i Rada Wydziału. Organem doradczym Uczelni jest Rada Szkoły. Rada Szkoły skupia przedstawicieli władz regionu instytucji i przedsiębiorstw z woj. śląskiego. Opiniuje kierunki rozwoju Uczelni i specjalności kształcenia. Udziela wielu cennych uwag dotyczących programów nauczania i projektów badawczych. Członkowie Rady Szkoły odgrywają bardzo dużą rolę w zabezpieczeniu miejsc odbywania praktyk studenckich.

W wyniku oceny działalności Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania, uzyskanej po kontroli przeprowadzonej w maju 1997 roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zezwolenie na prowadzenie kształcenia na poziomie licencjackim zostało przedłużone do 25 lat. W 1998 roku Założyciel Uczelni – Zakład Doskonalenia Zawodowego, złożył wniosek o nadanie uprawnień magisterskich na kierunku „Zarządzanie i Marketing” i po przeprowadzonej kontroli w kwietniu 1999 r. przez przedstawicieli Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MEN oraz Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 sierpnia 2000 roku nr DNS-1-0145-517/TBM/2000 rozszerzone zostały uprawnienia Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i udzielone zostało zezwolenie na prowadzenie studiów magisterskich na kierunku „Zarządzanie i Marketing”.

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dnia 4 kwietnia 2003 roku nr DSW 3-4003/268/EK/Rej./18/03. uczelnia otrzymała zezwolenie na prowadzenie wyższych studiów zawodowych na kierunku Informatyka.

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 czerwca 2003 roku nr DSW 3-4003/611/EK/Rej./18/03. uczelnia otrzymała zezwolenie na prowadzenie wyższych studiów zawodowych na kierunku Pedagogika.

Uczelnia odwołuje się do wartości realizowanych przez Generała Jerzego Ziętka działacza na rzecz społeczeństwa Śląska i całego regionu, dlatego Rektor zwrócił się do Ministra Edukacji Narodowej o nadanie imienia Generała Jerzego Ziętka.

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2001r. nr DSW-2-0145-250/AM/Rej.18/01 została zmieniona nazwa Uczelni. W dniu dziewiątej Inauguracji Roku Akademickiego 2001/2002, 29 września 2001r. w Filharmonii Śląskiej w Katowicach w obecności rodziny Generała nastąpiło uroczyste nadanie Uczelni imienia Generała Jerzego Ziętka, co w przekonaniu Władz Uczelni wiąże ją jeszcze bardziej z regionem i podkreśla jej tożsamość.

Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. Gen. Jerzego Ziętka jest ważną instytucją cieszącą się pozytywną opinią, świadczy o tym wzrastająca liczba studentów. W roku powstania Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania studia podjęło 132 studentów na studiach dziennych. Studia w trybie zaocznym zostały uruchomione w kolejnym semestrze (100 osób). Systematycznie rosła liczba studentów. Ze względu na głębokie zmiany restrukturyzacyjne przedsiębiorstwa regionu są zainteresowane kierowaniem swoich pracowników na studia w naszej Uczelni. Absolwenci Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. Gen. Jerzego Ziętka otrzymują dyplom i tytuł licencjata po ukończeniu studiów licencjackich i tytuł magistra po ukończeniu studiów magisterskich oraz tytuł inżyniera po ukończeniu studiów inżynierskich . Absolwenci ŚWSZ często odwiedzają Uczelnię podkreślając nie tylko uznanie pracodawców dla wysokiego poziomu kształcenia, lecz także ciepłą atmosferę studiów, bliski kontakt kierownictwa Uczelni ze studentami oraz życzliwość wykładowców i pracowników obsługi.

Uczelnia posiada strukturę dwuwydziałową. Wydział Ekonomiczno – Społeczny składa się z 5 Katedr i 2 Zakładów. W ramach Wydziału Informatyki funkcjonują 2 Katedry oraz jednostki pozawydziałowe: Centrum Nauczania Języków Obcych, Śląskie Centrum Badań Społecznej Gospodarki Rynkowej, Zakład Wychowania Fizycznego.

Uczelnia posiada własną kadrę doświadczonych, otwartych na problemy studentów, pracowników naukowych. Obecnie na Uczelni wykłada 130 pracowników naukowych w tym 30 profesorów. Zajęcia warsztatowe prowadzą przedstawiciele kadry menedżerskiej przedsiębiorstw z naszego regionu.

Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania współpracuje w zakresie badań naukowych i doskonalenia jakości kształcenia z wieloma uczelniami zagranicznymi i krajowymi. Aktywnie działa w Konferencji Rektorów Uczelni Niepaństwowych i Stowarzyszeniu Rektorów i Założycieli Uczelni Niepaństwowych. Prezes Zarządu ZDZ – założyciela Uczelni mgr Jacek Kwiatkowski jest członkiem Prezydium Konferencji Założycieli Uczelni Niepaństwowych.

Zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym oraz statutem Uczelni od października 1993 roku w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania rozpoczęto tworzenie własnej biblioteki naukowej, specjalizującej się w gromadzeniu najnowszej literatury z dziedzin związanych z tokiem studiów.

W tamtym okresie najważniejszą sprawą było gromadzenie literatury niezbędnej do realizacji procesu dydaktycznego i na ten cel zapewniano Bibliotece odpowiednie środki, gdyż zawsze władze rektorskie Uczelni traktowały rozwój tej placówki jako jedno z priorytetowych zadań organizacyjnych.Tematyka gromadzonego księgozbioru odpowiadała i nadal odpowiada prowadzonym przez Uczelnię specjalnościom. W szczególności Biblioteka gromadzi wydawnictwa z zakresu: zarządzania, marketingu, ekonomii, przedsiębiorczości, finansów i bankowości, rachunkowości, statystyki i demografii, ekonometrii, badań operacyjnych, ubezpieczeń, pracy i polityki społecznej, transportu, historii i geografii gospodarczej, ochrony środowiska, podstaw prawa, psychologii, filozofii, socjologii, matematyki, informatyki ekonomicznej, międzynarodowych stosunków gospodarczych, tematyki europejskiej i integracyjnej. W zbiorach znajdują się również podręczniki i materiały do nauki języków obcych.

W grudniu 2000 r. w Bibliotece uruchomiono działalność Sekcji Informacji i Dokumentacji Międzyuczelnianego Centrum Studiów Europejskich i Dokumentacji. Sekcja ta została wyposażona w ramach unijnego programu Tempus Phare JEP/EUSPEN w multimedialne stanowiska i oferuje zainteresowanym pomoc w wyszukiwaniu niezbędnych źródeł informacji oraz umożliwia dostęp do wybranych baz danych UE i serwisów informacyjnych.

Od początku istnienia Uczelni Założyciel bardzo dużą wagę przykłada do warunków w jakich studenci zdobywają wiedzę. Początkowo oddane zostały na potrzeby Szkoły pomieszczenia w budynku własnym założyciela. Systematycznie powiększana jest powierzchnia przeznaczona na sale dydaktyczne.

Szczególną troską Władz Uczelni jest stałe unowocześnianie wyposażenia pracowni komputerowych, jak również tworzenie nowych. Obok wcześniej funkcjonujących pięciu pracowni powstały jeszcze dwie, w tym jedna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania obecnie posiada 167 komputerów Wszystkie stanowiska podłączone są do sieci INTERNET. Uczelnia w miarę możliwości wymienia sprzęt w tych pracowniach.

Wyrazem troski Założyciela o dobre warunki bytu dla studentów jest zapewnienie opieki medycznej w budynku Uczelni przy ul. Krasińskiego 2, w którym działa również stołówka. Utworzono także Wydawnictwa ze specjalistycznym sprzętem komputerowym przeznaczonym do składu książek. Pracownicy Uczelni korzystają z tej możliwości publikując materiały dydaktyczne w formie skryptów i podręczników. Wydawnictwa uczelniane sprzedawane są w Uczelni po kosztach wydania.

Biorąc pod uwagę potrzeby przedsiębiorstw działających na terenie naszego województwa, którym przyszło funkcjonować w niełatwych warunkach gospodarki rynkowej, w Uczelni powołano Śląskie Centrum Badań Społecznej Gospodarki Rynkowej. Centrum działa od 1 marca 1996 roku. Jego zadaniem jest prowadzenie prac naukowo – badawczych dotyczących szeroko pojętej gospodarki rynkowej.

W 1999r. zostało powołane Studium Języków Obcych, którego celem jest aktywizacja metod nauczania. Dla lepszej realizacji programu studiów Uczelnia wyposażyła wszystkie sale językowe w nowoczesny sprzęt audiowizualny. W ramach Studium Języków Obcych możliwie jest zdawanie egzaminu wysoko cenionego w krajach Unii Europejskiej, z języka angielskiego LCCI, prowadzonego wspólnie z Londyńską Izbą Przemysłowo – Handlową lub języka niemieckiego, kończącego certyfikatem Deutsch im Beruf lub Wirtschaftsdeutsch.

W związku z trudną sytuacją na rynku pracy Władze Uczelni przywiązują szczególną uwagę do możliwości znalezienia pracy przez absolwentów. Absolwenci ŚWSZ często odwiedzają Uczelnię podkreślając nie tylko uznanie pracodawców dla wysokiego poziomu kształcenia, lecz także ciepłą atmosferę studiów, bliski kontakt kierownictwa Uczelni ze studentami oraz życzliwość wykładowców i pracowników obsługi. Od początku funkcjonowania Uczelni problematyką praktyk i zatrudnienia absolwentów zajmuje się Pełnomocnik Rektora ds. Pracy i Praktyk.

W 2001 r. powstało w Uczelni Akademickie Centrum Doradztwa Personalnego i Zawodowego, które w grudniu 2002 r. zostało przekształcone w Studenckie Biuro Karier i współpracuje z Biurami Karier w całej Polsce. Jego głównym celem jest pomoc studentom i absolwentom w sprawnym poruszaniu się po rynku pracy.

W dniu 12.12 2002 roku uzyskaliśmy certyfikat potwierdzający, że Studenckie Biuro Karier Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka jest członkiem Ogólnopolskiej Sieci Biur Karier i realizuje zgodnie z określonymi standardami misję sieci, służy pomocą studentom i absolwentom wyższych uczelni w skutecznym wejściu i efektywnym funkcjonowaniu na współczesnym rynku pracy.

W 2001 r. powstało Biuro Współpracy z Zagranicą z myślą o tym, aby pomagać realizować strategię rozwoju oraz misję Uczelni, która kształci kadrę menedżerską i przedsiębiorców oraz przygotowuje studentów do funkcjonowania na rynku Unii Europejskiej. Biuro pośredniczy w nawiązywaniu kontaktów z uczelniami zagranicznymi oraz we współpracy na płaszczyźnie naukowej i kulturalnej.

Od roku 1997 rozpoczął działalność Samorząd Studencki ŚWSZ. Jest on organizacją powołaną do reprezentowania studentów Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. J. Ziętka. Działalność Samorządu nie ogranicza się tylko do murów uczelni. Samorząd reprezentuje studentów również na zewnątrz uczestnicząc w różnych inicjatywach śląskiego środowiska akademickiego.

W zakresie działalności naukowo-badawczej Uczelnia realizuje trzy własne tematy badawcze, pracownicy Uczelni uczestniczą również w pracach naukowo-badawczych w instytucjach naukowych i innych uczelniach.

I. „Transformacja – Restrukturyzacja – Prywatyzacja” temat realizowany jest od 1996 roku.

II. „Droga Polski do Unii Europejskiej”, temat realizowany od roku 1998.

III. „Zarządzanie procesami ochrony środowiska” temat realizowany od roku 1999.

W 2003 roku podjęto realizację kolejnego tematu: „Stan i perspektywy rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce i na świecie”.

Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. Gen. Jerzego Ziętka korzysta z wiedzy i doświadczeń pracowników nauki innych uczelni, polityków i członków rządu. Wykłady gościnne w naszej Uczelni wygłosili m.in.: prof. Elvira Lussana, prof. Giuseppe Calzoni, prof. Giancarlo Malvestito, prof. Sermin Sierra Martinez, prof. dr hab. Danuta Hübner, prof. dr hab. Grzegorz Kołodko, prof. dr hab. Marek Belka, Poseł na Sejm Barbara Blida, Minister Czesław Śleziak, Poseł na Sejm dr Jan Rzymełka, dr Jan Olbrycht, Tadeusz Donocik.