Tawakkul Karman – pierwsza Arabka nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla

5/5 - (1 vote)

Tawakkul Karman, jemeńska dziennikarka i aktywistka społeczna jest jedną z trzech kobiet, które otrzymały Pokojową Nagrodę Nobla za rok 2011. Zasłynęła swoją działalnością podczas trwających protestów w Jemenie, krytykując łamanie praw człowieka, korupcję oraz funkcjonowanie administracji państwowej. Wysuwała zdecydowane żądania reform politycznych i należała do pierwszych, którzy domagali się obalenia władzy prezydenta Alego Abdullaha Saleha.

Źródło: Al-Dżazira

Tawakkul Abd as-Salam Karman urodziła się 7 lutego 1979. Pochodzi z wiejskiej rodziny z rejonu Machlaf Szarab w prowincji Taiz. Jest córką polityka i prawnika Abd as-Salama Chalida Karmana. W związku z jego pracą rodzina Karman wcześnie przeniosła się do Sany. Tawakkul studiowała w stolicy i po 4 latach uzyskała tytuł licencjata w zakresie handlu na Uniwersytecie Nauk i Technologii w roku 1999. Kontynuowała naukę i napisała pracę magisterską z nauk politycznych, otrzymując dyplom z zakresu pedagogiki na Uniwersytecie Sanańskim oraz dyplom z zakresu dziennikarstwa śledczego od Stanów Zjednoczonych.

Przywódczyni

Karman, matka trójki dzieci, jest postrzegana jako wybitna przywódczyni rewolty młodych Jemeńczyków. Jest aktywną członkinią wielu związków zawodowych oraz organizacji dziennikarskich i broniących prawa człowieka, zarówno w Jemenie jak i poza granicami kraju. Jest członkinią partii Zgromadzenia Jemeńskiego na Rzecz Reform (Al-Islah), Porozumienia Rewolucji Jemeńskiej oraz przywódczynią Organizacji Dziennikarek bez Granic. Karman zalicza się do najwybitniejszych obrończyń wolności prasy, praw kobiet oraz szeroko pojętych praw człowieka w Jemenie. Od początku należała do przeciwników prezydenta żądających jego odejścia i przewodziła wielu blokadom ulicznym i protestom pokojowym na Placu Wolności – nadała temu miejscu taką nazwę wraz z grupą aktywistów praw człowieka – zanim demonstracje rozpoczęły się w świecie arabskim. Plac Wolności stał się szybko cotygodniowym miejscem zgromadzeń dla dziennikarzy, działaczy obywatelskich, polityków oraz wszystkich, którzy chcieli przedstawić swoje postulaty wolnościowe.

Karman była już wcześniej znana ze swojej odwagi i śmiałości w głoszeniu haseł reform politycznych i potrzeby nowego spojrzenia na kwestie religii. Przewodziła ponad 80 akcjom protestacyjnym w latach 2009 i 2010, 5 w roku 2008 i 26 rok wcześniej.

W głosowaniu czytelników amerykańskiego magazynu „Time” na najbardziej wpływową osobę w 2011 roku Tawakkul Karman zajęła 13 miejsce na 100. Została również określona jako jedna z 500 najsilniejszych osobowości na świecie. Otrzymała także Nagrodę Odwagi od ambasady amerykańskiej. Karman została wybrana przez organizację Reporterzy bez Granic jako jedna z 7 kobiet, które dokonały zmian na świecie. Wiele międzynarodowych i lokalnych organizacji uhonorowało ją zaszczytami. Jemeńskie Ministerstwo Kultury pochwaliło jej działalność jako aktywistki społecznej.

Dorobek i zatrzymanie

Karman napisała wiele artykułów prasowych w gazetach jemeńskich, arabskich i międzynarodowych. Najbardziej znane są jej teksty z lat 2006 i 2007, zawierające postulaty ustąpienia Saleha i zmiany władzy. Uczestniczyła również w istotnych konferencjach poza Jemenem na temat dialogu pomiędzy religiami, reform politycznych w świecie arabskim, wolności słowa i zwalczania korupcji. Wyreżyserowała wiele filmów dokumentalnych opowiadających o prawach człowieka i władzy w Jemenie. Uczestniczyła również w przygotowaniu raportów dla dziennikarzy nt. jemeńskiej korupcji. Brała udział w opracowaniu narodowych kampanii praw człowieka i zwalczania korupcji.

Karman została zatrzymana 23 stycznia 2011 pod zarzutem organizowania zgromadzeń i pochodów bez pozwolenia, podżegania do czynów chuligaństwa i zakłócania porządku społecznego. Władze jemeńskie wypuściły ją po zaledwie jednym dniu, gdy informacja o jej zatrzymaniu wywołała nową falę protestów w stolicy.

Tłumaczenie z języka arabskiego: Piotr Kukuła